شکم سفت و خوش فرم یکی از معیارهای تناسب اندام بوده و تقریباً تمامی بانوان و آقایان تلاش می کنند تا با ورزش کردن و کنترل وزن به این مهم دست پیدا نمایند. اما برخی اوقات حتی با انجام این روش ها نیز نمی توان به زیبایی و تناسب اندام رسید. در این میان حتی افرادی با وزن نه چندان زیاد نیز می توانند شکم بیرون زده یا افتاده داشته باشند.

جراحی شکم (ابدومینوپلاستی)

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یک عمل جراحی پلاستیک برای زیبایی است. این عمل با حذف چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم، عضلات قسمت شکم را تنگ و صاف می کنند.جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، به منظور از بین بردن چربی و یا پوست اضافی شکم صورت می پذیرد. در ابدومینوپلاستی با بازیابی بخش سست شده و تحلیل رفته بافت ماهیچه ای شکم می توان تا حد زیادی به سفت کردن این ناحیه کمک نمود.

ابدومینوپلاستی از جمله درمان های رایجی است که هم در زنان و هم در مردان انجام می شود، به ویژه آنهایی که بدنشان با از دست دادن وزن یا تغییرات دیگری مانند بارداری دستخوش تغییرات چشمگیری شده است، چرا که پس از بارداری یا کاهش وزن بیش از حد، بوجود آمدن پوست شل و چربی اضافی در ناحیه ی شکم بسیار شایع است. این پوست آویزان ممکن است در برابر رژیم و ورزش مقاوم باشد و به راحتی با این روش ها از بین نرود.

انواع ابدومینوپلاستی و فرآیند انجام عمل

بسته به هدف مورد نظر شما از انجام ابدومینوپلاستی، این عمل جراحی می تواند از یک ساعت تا پنج ساعت به طول انجامد. شرایط بدنی نیز یکی از عواملی است که در تعیین نحوه ی انجام جراحی به صورت سرپایی یا جراحی همراه با بستری نقش دارد.

ابدومینوپلاستی انواع مختلفی دارد؛ از جمله:

 • ابدومینوپلاستی کامل

 این گزینه مناسب افرادی است که نیاز به بیشترین اصلاح و تغییرات در ناحیه ی شکم دارند. در این روش، برش در ناحیه ی زیر شکم و در سرتاسر استخوان لگن انجام می شود. در حین انجام ابدومینوپلاستی کامل، ناف جابجا شده و پوست به طرف پایین کشیده می شود تا عضلات شکمی به صورت عمودی از استخوان زیر سینه تا قسمت پایینی لگن محکم شوند.

ابدومینوپلاستی کامل شامل موارد زیر می باشد:

 • انجام برشی بزرگ در سر تا سر زیر شکم، به موازات پهلو چپ به راست یا برعکس،
 • انجام برشی دیگر برای آزاد کردن ناف از بافت های اطرافش،
 • جداکردن پوست از دیواره شکمی،
 • همتراز و صاف کردن عضلات شکمی،
 • در آوردن چربی ها و پوست های اضافی،
 • تعبیه سوراخ جدیدی برای ناف و قرار دادن آن سر جای خود،
 • کشیدن و به هم رساندن پوست باقی مانده و بخیه کردن آن.

در این عمل حداکثر مقدار اضافی پوست و چربی از شکم خارج می شود. این جراحی برای افرادی که مایل به تغییر فرم گسترده و از بین بردن چاقی ناشی از کاهش وزن زیاد یا حاملگی های متعدد هستند، مفید است. پزشک در طی عمل پوست و ماهیچه هایی را که نیاز به تغییر شکل و اصلاح دارند مورد جراحی قرار می دهد.

همچنین برش هایی در اطراف ناف ایجاد می شوند تا بافت های اضافی از این قسمت نیز خارج شوند. پزشک همچنین بعد از انجام عمل لوله هایی برای خارج کردن مایعات اضافی از ناحیه ی تحت عمل زیر پوست قرار می دهد و بعد از چند روز آن ها را جدا می کند.

 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی ابدومینوپلاستی

در این روش برش ها کوتاه تر و کوچک تر هستند. این جراحی  اغلب بر روی افرادی انجام می شود که ذخایر چربی و موضع چاقی در آن ها در زیر ناف است. در طی این روش، به احتمال زیاد ناف جابه جا نمی شود و پوست شکم بین خط برش و ناف مورد جراحی قرار گرفته و مقدار اضافی آن جدا می شود.

مینی ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد برش بزرگی سرتاسر زیر شکم،
 • جداکردن پوست از دیواره شکمی زیر ناف،
 • برداشتن چربی های اضافی،
 • بریدن پوست های اضافی،
 • کشیدن و به هم رساندن پوست دو طرف شکم و بخیه کردن آن.

این نوع عمل ممکن است به صورت دیگری با آندوسکوپ (یک لوله بلند به همراه یک دوربین کوچک در انتها) انجام شود. بسته به شرایط بدنی و عوامل دیگر، جراحی ممکن است دو ساعت به طول انجامد. همانند ابدومینوپلاستی کامل، در ابدومینوپلاستی جزئی نیز ممکن است از لوله هایی برای خارج کردن مایعات اضافی بافت در این ناحیه استفاده شود.

مینی ابدومینوپلاستی بر روی از بین بردن پوست اضافی در ناحیه ی زیر ناف تمرکز دارد و برای افرادی که به دنبال شکل دادن و اصلاح فرم ناحیه ی زیر شکم خود هستند و نیاز به تقویت عضلات شکمی ندارند، بهترین گزینه است. در این روش معمولا ناف جا به جا نمی شود و سفت شدن عضلات کمتر است، برش ها کوچک ترند و در نتیجه جای زخم کوچک تر و دوره ی نقاهت کوتاه تر خواهد بود.

 • ابدومینوپلاستی اطراف شکم

این عمل جراحی در ناحیه پشت و پایین پهلو ها انجام می گیرد و مناسب افرادی است که چاقی در آن ها محدود به شکم نیست و شامل پهلو ها و نواحی اطراف هم می شود. هنگامی که چربی اضافی در قسمت پشت و همچنین شکم وجود دارد، لیپوساکشن پشت یا ابدومینوپلاستی اطراف شکم هر دو گزینه های درمانی مناسبی هستند اما در روش دوم علاوه بر امکان از بین بردن چربی ناحیه لگن و پشت، پوست اضافی نیز خارج می شود که باعث اصلاح و بهبود شکل بدن خواهد شد.

بعد از انجام جراحی، محل برش ها بخیه شده و پانسمان می شوند. پزشک شما ممکن است بعد از عمل از یک بانداژ مخصوص الاستیکی نیز در پوشش ناحیه ی تحت عمل استفاده کند.

بسیار مهم است که تمام دستورالعمل های جراح خود را در مورد پانسمان و بانداژ مناسب انجام دهید. پزشک همچنین به شما توصیه هایی درباره چگونه نشستن یا دراز کشیدن خواهد کرد تا به کاهش درد بعد از عمل کمک کند.

 • ابدومینوپلاستی معکوس

در مواردی دیگر و به تشخیص پزشک مانند کاهش وزن ناگهانی و زیاد و یا داشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم، نوع دیگری از این جراحی انجام می شود که به آن ابدومینوپلاستی معکوس می گویند. در این عمل برشی در زیر استخوان سینه ایجاد شده و پوست به جای آن که به سمت پایین کشیده شود به سمت بالا کشیده شده و بافت های اضافی از این ناحیه خارج می شوند.