ماموپلاستی(Mammaplasty)

جراحی پلاستیک جهت اصلاح سایز یا ترمیم افتادگی پستان و نیز پس از ماستکتومی در زنان انجام می‌شود و معمولاً جهت زیبایی یا رفع نواقص پستان انجام می‌گیرد.

در طول عمل کوچک کردن سینه، چربی، بافت غدد و پوست از سینه برداشته شده و سپس بافت سینه تغییر شکل داده می‌شود و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سر سینه و آرئولا اصلاح می‌گردد.

جراحی کوچک کردن سینه که در اصطلاح پزشکی، ماموپلاستی نام دارد، از جمله روش های جراحی است که به کوچک شدن سینه ها کمک می کند.

بزرگ بودن سینه ها می تواند منجر به بروز احساس ناراحتی و یا درد در شانه ها و گردن و یا مشکلات خواب شود و جنبه های روانی زندگی فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بزرگ بودن سینه ها هم چنین می تواند  مشکلاتی را حین انجام برخی فعالیت ها و یا ورزش ایجاد کند.

مزایای ماموپلاستی

 • سفت شدن سینه، کشیده شدن سینه به سمت بالا و در نهایت جوانسازی سینه
 • نمای بهتر سینه به هنگام پوشیدن لباس
 • برقراری توازن بیشتر میان سینه ها و بدن
 • تسکین درد و ناراحتی ناشی از وزن زیاد سینه ها
 • تسهیل انجام کارها و فعالیت های ورزشی مانند شنا
 • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس

جزئیات روند جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی با برداشت پوست و بافت اضافی سینه و هم چنین فرم دهی سینه همراه می باشد. تکنیک به کار رفته در این جراحی به آناتومی بدن بیمار و اولویت های بیمار بستگی دارد.

معمولا در این روش جراحی، برشی اطراف هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه زده می شود و تا زیر چین های طبیعی زیر سینه امتداد می یابد. در مواردی که اندازه سینه بسیار بزرگ باشد، جای نوک سینه نیز تغییر خواهد کرد.

در پایان، برش ها بخیه زده خواهند شد.

جراحی کوچک کردن سینه، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در حدود دو تا سه ساعت به طول می انجامد.

اقدامات و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی برش ها قرار داده می شود، که علاوه بر کاهش تورم و التهاب، از سینه ها تا زمان بهبودی محافظت می کند. لوله ای ظزیف و باریک، البته به طور موقت جهت خارج کردن مایع و ترشحات اضافی در زیر پوست قرار داده می شود.

توصیه می شود بیمار تا چند روز بعد از جراحی استراحت کند.

مصرف داروهایی مانند آسپیرین بعد از جراحی ممنوع می باشد.

در خصوص انجام فعالیت ها باید گفت، پیاده روی بعد از جراحی به شدت توصیه می شود. انجام فعالیت های سنگین بدنی به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.

بخیه ها باید تمیز نگه داشته شوند.

در صورتی که پوست سینه ها بعد از جراحی، خشک باشد می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

دو هفته بعد از جراحی، بیمار قادر به انجام کارهای خود می باشد، اما نکته ای که اهمیت دارد این است که هم چنان از بلند کردن های اجسام سنگین باید خودداری شود.

طول دوره نقاهت این جراحی در افراد مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال برخی بیماران با افزایش حساسیت در سینه ها مواجه می شوند، در حالی که برخی دیگر از بی حسی سینه های خود شکایت می کنند، که البته بعد از گذشت مدتی از جراحی برطرف می شوند.

انواع روش های لیفت سینه

 • لیفت سینه هلالی – معمولاً پیشنهاد می شود که جراحی لیفت سینه با تکنیک هلالی تنها برای افرادی انجام گیرد که میزان شلی سینه ها درحداقل ممکن باشد. در جراحی لیفت سینه با روش هلالی نیاز به ایجاد تنها یک برش در لایه بالایی و بیرونی هاله سینه است. نتیجه این جراحی ایجاد اسکاری است که عملاً قابل مشاهده نیست و به طور طبیعی در زیر رنگدانه های هاله دور سینه مخفی می شود.

 

 •  لیفت سینه با روش دونات، یا دور هاله سینه روشی ایده آل برای زنانی است که از افتاگی و شلی سینه خفیفی رنج می برند. با این تکنیک جراح برشی دایره ای شکم در اطراف هاله دور سینه و ناحیه بیرونی ایجاد می کند. در این تکنیک هم شاهد اسکاری با حداقل نمایانی هستیم.

 

 •  لیفت سینه به شیوه عمودی – لیفت سینه به روش عمودی روشی ایده آل برای زنانی است که شلی و افتادگی سینه ها در حد متوسط است و نیازمند تغییر شکل سینه ها هستند. دو برش در این روش نیاز است که ایجاد شود. یکی از برش ها به شکل دایره ای شکل در اطراف هاله دور سینه است و برش دیگری به صورت عمودی در زیر هاله دور سینه تا پایین چین سینه ها ایجاد می شود. شکل این برش ها به صورت لولی پاپ است و بنابراین به نام لیفت لولی پاپ شناخته می شود.

 

 • لیفت سینه برش لنگری – با برش هایی که به شکل لنگری ایجاد می شوند، تکنیک های لیفت سینه برای زنانی که نیازمند تغییر شکل زیاد سینه ها هستند، مناسب است. این روش لیفت تی شکل (T شکل ) تکنیکی است که نیازمند سه برش به شکل زیر است:
 1. یک برش دایره ای شکل در لبه بیرونی هاله سینه که همانند برش در لیفت با روش دونات است.
 2.  یک برش عمودی که در زیر هاله سینه تا چین سینه ادامه دارد.
 3.  یک برش افقی که به صورت طبیعی در چین زیر سینه ایجاد می شود.