پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty، به‌معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن است که ازجمله پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی است که سال‌هاست زنان زیادی در سرتاسر جهان به آن تن داده‌اند.

عمل جراحی پروتز سینه چیست؟

بزرگ کردن سینه به‌وسیله‌ی جراحی، یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل تهاجم است که در پروسه‌ای یک تا دو ساعته تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. با این‌همه به توصیه‌ی پزشکان متخصص، پیش از مهیاشدن برای انجام این عمل جراحی بهتر است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره به همراه پزشک جراحش شرکت کند و مواردی همچون روش‌های مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد مشخص شود.

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟

انتخاب پروتز معمولا با توجه به پهنای سینه، ارزیابی پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت می‌گیرد. برخی از افرادی که به‌دلیل بیماری یا موارد دیگر مجبور به عمل پروتز سینه هستند، ممکن است از این عمل حس خوبی نداشته باشند و تصور کنند که شکل طبیعی بدن‌شان را از دست می‌دهند. اما معمولا با گذشت زمان و بعد از انجام عمل احساس بهتری نسبت به این تغییرات پیدا می‌کنند.

در عمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز برش‌ها را در سه محل متفاوت، یعنی زیربغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان)، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می‌کند. سپس پروتز را پس از ایجاد برش از بالا یا پایین عضله‌ی دیواره‌ی قفسه سینه وارد بدن می‌کند. بدن پروتز را در جای واردشده نگه می‌دارد و از جابه‌جا شدن آن زیر پوست جلوگیری می‌کند. پزشک جراح، برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب می‌بندد و بخیه می‌زند.

سایز سینه‌ها پس از انجام عمل پروتز سینه، بسته به توافقی که فرد با جراح خود انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد. البته بهتر است توجه شود که همیشه در جراحی‌های زیبایی، استانداردهای زیبایی‌شناسی باید رعایت شود. جراح با توجه به این معیارهای علم زیبایی‌شناسی، فرم و اندازه نهایی سینه را پیشنهاد می‌کند. برای مثال معمولا بهتر است اندازه دور سینه با دور باسن هماهنگ باشد تا ظاهر و فرم بدم فرد، زیبا و خوشایند گردد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره شود، شیردهی است. بهتر است جراحی‌های زیبایی سینه پس از آخرین بارداری یا شیردهی انجام شود. اما پروتز سینه به بافت‌های خونی و مجاری سینه آسیبی نمی‌رساند. در نتیجه یک سال پس از عمل پروتز سینه نیز می‌توان دوباره بارداری و شیر دادن را شروع کرد.

روش‌های انجام عمل پروتز سینه

کاشت پروتز در ناحیه پستان، روش‌های مختلفی دارد که براساس شرایط و فرم بدنی مراجعه‌کننده، توسط پزشک مشخص می‌شود.

پروتز سینه روی عضله

در روش پروتز سینه روی عضله، پروتز سینه، بر روی ماهیچه یا عضله سینه قرار می‌گیرد و پزشک، در واقع، محلی مناسب در پشت بافت غده‌ای پستان را، برای جای‌دهی پروتز سینه، انتخاب می‌کند. در این روش، در صورت حرکت بازوها، پروتز در ناحیه سینه جا‌به‌جا نمی‌شود.

پروتز سینه زیر عضله

پروتز سینه، ایمپلنتی اضافی و غیرطبیعی است که برای خوش‌فرم کردن سینه، در این ناحیه قرار می‌گیرد. معمولاً، برای جلوگیری از مشخص شدن حالات غیرطبیعی پروتز سینه، آن را زیر عضلات این ناحیه قرار‌ می‌دهند. با قرارگیری پروتز زیر ماهیچه پستان‌ها، شکل و فرم غیرطبیعی آن، در کم‌ترین حد خود قرار می‌گیرد. در این روش، با جا‌به‌جایی بازوها، امکان حرکت پروتز سینه وجود دارد.

انواع پروتزهای سینه

پروتزهای سالینی

این نوع پروتزها مملوء از آب نمک هستند. در صورتی که مایع درون پروتز به بیرون نشت کند، به طور طبیعی جذب بدن خواهد شد. این پروتزها فرم یک دستی به سینه می دهند و عمدتا برای بیماران زیر هجده سال استفاده می شوند.

پروتزهای سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی مملوء از ژل سیلیکون هستند و از لحاظ بافتی مشابه بافت سینه هستند. در صورت نشت پروتز، ژل داخل پروتز باقی خواهد ماند. این نوع پروتز عمدتا برای افراد بالای 22 سال توصیه می شود.

مزایای انجام عمل پروتز سینه چیست؟

شکل و فرم سینه، یکی از مهم‌ترین پارامترهای زیبایی خانم‌ها محسوب می‌شود. زیبایی لباس و لذت‌های جنسی با همسر، اعتمادبه‌نفس، همه و همه، به فرم سینه مرتبط است. هر گونه اختلال و القای حس زیبا نبودن در این قسمت، اعتمادبه‌نفس خانم‌ها را تخریب می‌کند. عمل پروتز سینه، یکی از بهترین راه‌حل‌های درمانی، برای افرادی است که دچار مشکلاتی نظیر: عدم تقارن سینه، سینه‌های کوچک یا خیلی بزرگ، سینه‌های شل و بی‌حالت و سینه‌های تخلیه شده، هستند. با انجام این جراحی، اعتماد‌به‌نفس از دست رفته خانم‌ها، به آن‌ها بازمی‌گردد و تاثیر روحی فوق‌العاده‌ای در روحیه آن‌ها، می‌توان مشاهده کرد. با انجام عمل کاشت سینه و خوش‌فرم کردن سینه‌ها، شانس زندگی نرمال‌تری به فرد داده می‌شود. خصوصاً در شرایطی که به‌دلیل بیماری‌هایی مانند سرطان، ناچار به تخلیه سینه شده‌باشند. عمل کاشت سینه، در خانم‌هایی که دچار افزایش وزن زیاد و یا کاهش وزن شدید شده‌اند نیز، کاربرد زیادی دارد.

نتیجه عمل

عمل پروتز سینه، درد و عوارض چندانی ندارد. با ایجاد برش‌هایی در زیر سینه، زیر هاله سینه و یا زیر بغل، پروتز درون سینه جای‌گذاری می‌شود. معمولا شش ماه تا یک سال زمان می‌برد تا جای برش محو شود. در افرادی که مشکل بهبود جای زخم دارند و به اصطلاح بد زخم هستند، جای عمل به صورت یک خط بسیار کمرنگ باقی می‌ماند که چندان دیده نمی‌شود.

معمولا بعد از عمل، سینه کمی سر بالا دیده می‌شود و حالت طبیعی ندارد. نگران نباشید، پس از ۲ ماه که بیشتر ورم‌ها رفع شد، کم کم سینه به سمت پایین می‌آید و فرم طبیعی خود را می‌گیرد. برای رسیدن به سایز مناسب سینه، به توصیه‌های جراح خود عمل کنید از جمله استفاده درست و همیشگی از سوتین طبی تجویز شده. عمل پروتز سینه، نتایج سریع، رضایت‌بخش و بدون عوارض جدی برای زیبایی اندام شما خواهد داشت؛ پس بدون نگرانی می‌توانید از پروتز سینه استفاده کنید.

کیلینیک تخصصی دنا در شیراز با بهترین متخصصان