جراحی زیبایی چیست؟

جراحی زیبایی یکی از زیر شاخه های جراحی پلاستیک است و همان گونه که از نامش پیداست نوعی عمل جراحی است به منظور هرچه زیباترشدن .

در سایه پیشرفت های دانش پزشکی، مرزهای جراحی زیبایی(جراحی پلاستیک) به صورتی جهش وار توسعه یافته و هر روز عده بیشتر و بیشتری تصمیم می گیرند درباره نمود ظاهری خود که با درون آنها هماهنگی ندارد، کاری انجام دهند.

جراحی زیبایی مانند هر پدیده دیگری، در عصر خود رونق یافته و در میان طرفداران خود ایجاد شادمانی کرده است. این روش نوین حاصل پیشرفت علم، جامعه و روان شناسی است. تکنیک های جدید، مواد بهبود یافته و افزایش مهارت جراحان، جراحی زیبایی را (که زمانی در انحصار افراد مشهور، شجاع و ثروتمند بود) در مسیر اصلی خود قرار داده است.

آمارها نشان می دهد در چندین سال گذشته شمار مصرف کنندگان لوازم آرایشی و متقاضیان عمل های جراحی پلاستیک هفتاد درصد بیشتر شده است .براساس آماری كه انجمن جراحی پلاستيك آمريكا ارائه كرده‌است، 80‌درصد از جراحی ‌های سال ‌1999 را زنان انجام می ‌دادند، اما روز به روز بر تعداد مردانی كه با اعمالی چون بوتاكس، كاشت مو و جراحی بينيی می ‌خواهند خود را زيبا كنند، افزوده می ‌شود.

اکنون عمل جراحی زیبایی توسط جراح زیبایی مطمئن تر، آسان تر و ارائه شدنی تر از گذشته شده است. جراحی زیبایی نقش مهمی در دنیای انسان ها کسب کرده و هر سال مورد استقبال میلیون ها نفر قرار می گیرد. برخی از بیماران، انجام جراحی های صورت، جراحی لیف چشم ها، لیفت صورت، شکل دهی بینی و ایمپلانت چانه را انتخاب می کنند. سایر بیماران به وسیله لیپوساکشن، جراحی پستان، جمع کردن شکم و حتی لیفت بازو و لیفت ران شکل بهتری به بدن خود می دهند و می توانند با  این روش ظاهر خود را طبق علاقه خود تغییر بدهند.

انجمن بین‌المللی جراحی زیبایی (جراحی زیبایی در دنیا انجام شده است. بر اساس این آمار مردم کشورهای آمریکا، برزیل، کره جنوبی، هند، مکزیک، آلمان، کلمبیا، فرانسه و ایتالیا به ترتیب در رتبه های 1 تا 10 بیشتر عمل های انجام شده جراحی زیبایی را داشته اند.
کشور ایران در سال 2013 جزء این 10 کشور قرار داشته است که در سال های بعد از آن کشورهای دیگری جای ایران را در این رتبه بندی گرفته اند. همچنین، در میان اعمال جراحی زیبایی در ایران جراحی بینی شایع‌ترین جراحی زیبایی با 37423 مورد است. ایران از نظر تعداد جراحی بینی در دنیا پنجم است .بعد از جراحی بینی، جراحی‌های ترمیمی با چربی (Lipostructure or Lipofilling) یا به اصلاح پیوند چربی، رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در ایران با 12143 مورد بوده است که البته تنها زنان آنها را انجام نمی دهند.