تزریق پی آر پی PRP

تزریق پی آر پی (PRP) که در ایران به نام پلاکت درمانی شناخته می‌شود، روش درمانی جدیدی است که به رشد سلول‌ها کمک می‌کند و از آن برای بهبود و درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. از پی آر پی برای درمان بیماری‌های مختلفی مانند‌: ریزش مو، آسیب دیدگی تاندون‌ها، آسیب‌های ورزشی حاد، ورم مفاصل و استخوان‌ها و… استفاده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با موارد استفاده، مراحل انجام و عوارض جانبی احتمالی تزریق پی آر پی آشنا شوید.

پلاسمای غنی از پلاکت (Platelet-rich plasma) که به‌اختصار به آن پی آر پی (PRP) می‌گوییم، ماده‌ای است که تزریق آن موجب درمان برخی از صدمات و بیماری‌ها می‌شود. پژوهشگران با جدا کردن پلاسمای خون و غلیظ کردن آن پی آر پی را تولید کرده‌اند. پلاسما یکی از اجزاء تشکیل‌دهندهٔ خون است و در آن «فاکتورها» یا پروتئین‌های خاصی وجود دارد که در لخته شدن خون مؤثر هستند. در پلاسما پروتئین های دیگری نیز وجود دارد که به رشد سلول‌ها کمک می‌کنند. وجود همین فاکتورها و پروتئین‌هاست که موجب شده از پی آر پی برای درمان آسیب‌ها و بیماری‌های گوناگون استفاده شود.

تصور می‌شود که تزریق پی آر پی به بافت صدمه‌دیده، با تحریک بدن برای تولید سلول‌های جدید و سالم، موجب درمان و بهبود آسیب‌دیدگی می‌شود. از آنجا که غلظت عوامل رشد بافت موردنظر در داروی تزریقیِ آماده‌شده بیشتر است، پژوهشگران تصور می‌کنند که با تزریق پی آر پی بافت‌های بدن سریع‌تر بهبود می‌یابند.

البته هنوز کارایی این روش درمانی به‌طور قطعی اثبات نشده است و ادارهٔ موادغذایی و دارویی ایالات متحدهٔ آمریکا (FDA) نیز تزریق پی آر پی را به‌عنوان روشی درمانی تأیید نکرده است. ولی ورزشکاران مشهوری مانند تایگر وودز (Tiger Woods، گلف‌باز حرفه‌ای آمریکایی) و رافائل نادال (Rafael Nadal، تنیس‌باز حرفه‌ای اسپانیایی) برای درمان آسیب‌دیدگی خود از این روش استفاده کرده‌اند.

موارد تزریق پی آر پی چیست؟

روش تزریق پی آر پی برای درمان موارد مختلفی هستند، از جمله:

 • ریزش مو: پزشکان از تزریق پی آر پی به پوست سر برای افزایش رویش و کاهش ریزش مو استفاده کرده‌اند. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام شده، تزریق پی آر پی در درمان آلوپسی آندروژنیک (androgenic alopecia) که به آن طاسی با الگوی مردانه نیز می‌گویند، مؤثر است.
 • آسیب‌دیدگی تاندون‌ها: تاندون، بافتی به‌شکل نوار محکم و ضخیمی است که عضله را به استخوان متصل می‌کند. معمولا تاندون‌ها پس از آسیب‌دیدگی به‌کُندی بهبود می‌یابند. پزشکان برای درمان مشکلات مزمن تاندون مانند بیماری آرنج تنیس‌بازان (tennis elbow)، التهاب تاندون آشیل (Achilles tendonitis) در مچ پا، بیماری زانوی پرشکاران (jumper’s knee) یا درد تاندون پاتلار (patellar tendon) در زانو از تزریق پی آر پی استفاده کرده‌اند.
 • آسیب‌های حاد: پزشکان برای درمان صدمات شدید و حاد ورزشی مانند کشیدگی عضلات همسترینگ یا پیچ‌خوردگی زانو (knee sprain) از روش تزریق پی آر پی استفاده کرده‌اند.
 • بهبودی پس از جراحی: گاهی پزشکان پس از جراحی و برای بهبودی تاندون پاره‌شده (مانند تاندون کاف روتاتور در شانه) یا رباط ‌ها (مانند رباط صلیبی قدامی یا ACL) از تزریق پی آر پی استفاده می‌کنند.
 • استئوآرتریت (Osteoarthritis، ورم مفاصل و استخوان‌ها): پزشکان برای درمان بیماران مبتلابه استئوآرتریت از روش تزریق پی آر پی به زانو استفاده کرده‌اند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که در درمان استئوآرتریت، تزریق پی آر پی مؤثرتر از روش سنتی تزریق اسید هیالورونیک (hyaluronic acid) است. البته این آزمایش روی گروه کوچکی شامل ۱۶۰ نفر انجام شده و برای قطعی شدن نتیجهٔ به‌دست‌آمده، این آزمایش باید روی گروه‌های بزرگ‌تری انجام شود.

 از پی آر پی در تسریع روند بهبودی به صورت مستقیم بر روی زخم های کهنه ،زخم های دیابتی ،ترک های پوستی ،بعد از لیزرهای لایه برداری و مواردی مانند این استفاده می شود.همچنین باید اشاره کنیم که با هدف ارتقای کیفی پوست صورت و افزایش شادابی آن می توان از پی آر پی یا به صورت تنهایی و یا با مخلوط ماسک ها و ژلها به شکل موضعی استفاده نمود.

 • جوانسازی پوست صورت
 • جوانسازی دست
 • برطرف کردن آکنه
 • رفع چین و چروک
 • برطرف کردن خطوط اخم یا خنده
 • از بین بردن زخم های ناشی از بریدگی سوختگی و …
 • برطرف کردن پف و تیرگی دور چشم
 • کاشت مو و تقویت مو

تزریق پی آر پی چگونه انجام می‌شود؟

به‌طور کلی فرآیند تزریق پی آر پی شامل مراحل زیر است:

 1. نمونه‌ای از خون شما گرفته می‌شود. مقدار این نمونهٔ خون به این بستگی دارد که پی آر پی به کدام قسمت بدن تزریق می‌شود. برای نمونه، مقدار خون گرفته‌شده برای تزریق به پوست سر در مطالعه‌ای ۲۰ میلی‌لیتر بود، یعنی کمی بیشتر از یک قاشق چای‌خوری.
 2. خون گرفته‌شده در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که به‌سرعت می‌چرخد و اجزاء تشکیل‌دهندهٔ خون را از یکدیگر جدا می‌کند. فرایند جداسازی اجزاء خون حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.
 3. تکنسین پلاسمای جداشده را برای تزریق به قسمت آسیب‌دیدهٔ موردنظر آماده می‌کند.
 4. پزشکان معمولا برای تعیین محل دقیق تزریق پی آر پی (مانند تاندون) از روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی استفاده می‌کنند. سپس پزشک پی آر پی را به قسمت آسیب‌دیده تزریق می‌کند.

معمولا کل این فرایند حدود ۱ ساعت طول می‌کشد.

نحوه عملکرد پی آر پی (PRP)

خون ما انسان ها متشکل از پلاسما و عناص جامد معلق در پلاسما یعنی گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها می باشد .پلاکت ها اجسام کروی یا بیضوی کوچکی می باشند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلول هایی به نام مگا کاریوسیت در مغز استخوان حاصل می شوند .در هر میلیمتر مکعب از خون اسنان ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار پلاکت موجود می باشد .مهمترین نقش پلاکت ها ممانعت از خونریزی رگ ها با استفاده از تشکیل توده پلاکتی و کمک به ترمیمی جدار عروق است.در حقیقت پلاکت ها در جواب به آسیب بافتی و پارگی عروق با با به وجود آوردن پلاک پلاکتی و لخته سبب هموستاژ شده و سپس با ترشح پروتئین های ویژه ای ،موجب ترمیم بافتی می گردند که متشکل از : کموتاکس سلول ها ، پرولیفراسیون و تمایز سلول ها ،حذف بافت آسیب دیده ،به وجود آوردن عروق . ماتریکس خارج سلولی و بازاسزی بافت آسیب دیده می باشد.

در حقیقت در پروسه ترمیم و بازسازی پلاکت ها بازیگر و تامین کننده اصلی فاکتورهای مورد نیاز می باشند.براساس توضیحاتی که در بالا ارائه کردیم می توان به این نتیجه دست پیدا کرد که در صورتی که لاکت ها به شکل مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق گردند ؛سبب تحریک و آغاز رشد فرآیند بازسازی در آن موضع خواهند شد.به عنوان مثال در صورتی که در کنار فولیکول موتزریق شوند سبب رویش دوباره و طبیعی مو می شوند و اگر در پوست تزریق شوند سبب تجدید ساختار آن و برطرف شدن چین و چروک ،خطوط و… خواهند شد.  در ضمن چنانچه در استخوان و یا غضروف تزریق گردند موجب ترمیم شکستگی یا سائیدگی می شوند.لذا می توان به این نتیجه دست پیدا کرد که از پی آر پی می توان هم در درمان بیماری ها و هم در جوان سازی پوست استفاده کرد.

کلینیک تخصصی دنا در شیراز با کادری از متخصصین مجرب بهترین خدمات را به شما ارائه می دهند.